UWAGA NA OSZUSTÓW - tym razem podszyli się pod pracowników wodociągu
08 sierpnia 2019
Kilkaset złotych i kilka złotych pierścionków padło łupem oszustów, którzy wprowadzili w błąd 84-letnią otwocczankę, podając się za pracowników wodociągów, wysłanych w celu usunięcia usterki.
Do mieszkania 84-letniej otwocczanki zapukał mężczyzna w wieku około 60 lat, wzrostu ponad 170 cm, średniej budowy ciała, ubrany w szarą kurtkę i szare spodnie. Na głowie nosił staromodną czapkę z daszkiem, a na palcach lewej dłoni miał sygnet oraz obrączkę.
Mężczyzna poinformował, że przyszedł w związku z awarią instalacji wodnej w sąsiedniej klatce aby sprawdzić przepływ wody. Polecił właścicielce mieszkania aby odkręciła krany w kuchni i łazience i trzymając w ręku słuchawkę prysznicową skierowała ją bezpośrednio do odpływu. W międzyczasie do mieszkania weszła młoda kobieta, wcześniej zapowiedziana przez „hydraulika”, w wieku około 25-30 lat, szczupła, niezbyt wysoka, o ciemnych włosach, zaczesanych gładko do tyłu.
Czas jaki starsza pani spędziła w łazience, był potrzebny złodziejom, aby mogli sprawdzić zawartość szafek i szuflad. Tego jednak mieszkanka domyśliła się dopiero po ich wyjściu, które nastąpiło tuż po tym gdy poprosiła swoich gości o udowodnienie, iż są pracownikami wodociągów.
Wówczas kobieta zorientowała się, że została okradziona. Straciła kilkaset złotych oraz biżuterię.
Policjanci kolejny raz apelują, przede wszystkim do seniorów, aby ci byli wyjątkowo rozważni i stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Zawsze można poprosić o udział w takiej wizycie sąsiada, członka rodziny, albo zadzwonić do właściwej instytucji, firmy i sprawdzić czy nie jest to wizyta oszusta.
Warto też powiadomić policjantów, telefonując bezpośrednio do oficera dyżurnego na numer telefonu: 22 789 21 07 lub alarmowy 997 i 112.
Oszuści w wakacje nie biorą wolnego. Zawodowi przestępcy „pracują” cały rok. Starsi ludzie, jak wynika z policyjnych analiz, to grupa osób będąca w szczególnym zainteresowaniu złodziei oraz oszustów, którzy stosując różne wybiegi, starają się przekonać seniorów, aby ci uwierzyli w ich fałszywe tożsamości, zawody, usługi.
(KPP Otwock)