Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Weekend Seniora z Kulturą

27 września 2022

Po raz kolejny w dniach 1-2 października  Ministerstwo Kultury organizuje Weekend Seniora z Kulturą. Z tej okazji Muzeum Historii Polski zaprasza na dwa bezpłatne wydarzenia.

 

Sobota, 1 października, godz. 12.00 spacer tematyczny warszawskimi śladami Fryderyka Chopina i romantyzmu pod tytułem „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel

Zbiórka przed Katedrą Polową WP, ul. Długa 13/15

Opis spaceru: wybitny polski kompozytor urodził się na terenie Księstwa Warszawskiego, młodość spędził w Królestwie Polskim, gdzie zachwycał swoim talentem. Był jednym z pierwszych studentów założonego w 1816 roku Uniwersytetu Warszawskiego. W trackie spaceru uczestnicy dowiedzą się, gdzie był pierwszy koncert Chopina, dlaczego mieszkał na terenie UW, gdzie znajduję się miejsce symbolicznego pochówku kompozytora, jak Warszawa upamiętnia swojego wirtuoza,  oraz gdzie, po zagranym koncercie, chadzał na poncz i kawę.                                              Prowadząca Maria Pawlak, edukatorka i przewodniczka po Warszawie

Niedziela, 2 października, godz. 15.00 wykład „Dawne polskie i europejskie słynne menażerie”

Siedziba MHP, ul. Mokotowska 33/35 (róg ul. Koszykowej i Mokotowskiej).

Opis wykładu: od jak dawna ludzie na ziemiach polskich kolekcjonowali zwierzęta? Komu Mieszko I podarował wielbłąda? Jakie ptaki lubiła najbardziej królowa Bona? Jak miała na imię tresowana wydra Jana Chryzostoma Paska? Jakie gatunki zalecał hodować Jan Ostroróg? 

 Odpowiedzi na te wszystkie pytania postara się udzielić prezentacja poświęcona dawnym ogrodom zwierząt w Polsce. Poznamy specyfikę zwierzyńców – parków do polowań, w których trzymano zwierzęta dla własnych potrzeb – na mięso i skóry, ale także po to, aby podziwiać je w naturalnej scenerii. Dowiemy się, jak budowano menażerie – ogrody pełne egzotycznych gatunków, o wymyślnych architektonicznych kompozycjach. Dzięki fundacjom królewskim lub magnackim powstały w Rzeczpospolitej wspaniałe parki, w których podziwiać można było najróżniejsze zwierzęta. Wiele z tych ogrodów zakładano pod wpływem podobnych rozwiązań, jakie popularne były niegdyś w Europie, a także w Nowym Świecie, Azji czy Afryce. W wielu źródłach historycznych pojawiają się informacje i rady, jak należy zorganizować dobrze funkcjonujący zwierzyniec.  

 Wybierzemy się więc razem w podróż po najsłynniejszych staropolskich ogrodach zwierząt. Będziemy w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Zamościu, Albie pod Nieświeżem i w wielu innych miejscowościach, gdzie kolekcjonowano zwierzęta, prezentując je często, jak muzealne eksponaty lub jak dziwolągi, cuda natury.  

Prowadząca: dr. Hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola, historyczka, pracowniczka Muzeum Historii Polski

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij