Józefów. Portal Urzędu Miasta. Ładowanie...

Wiedza, która ratuje życie - warsztaty w SP3

07 czerwca 2018

Uczniowie klas 2c, 2d, 2f józefowskiego gimnazjum oraz 7b SP3 uczestniczyli w czterogodzinnych warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Fundacji Verita i Fundacji PZU „I Can Help”. 
 
 
Celem programu "I Can Help" jest zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, działania ukierunkowanego na cel, jakim jest ochrona zdrowia i życia.
 
Z uwagi na fakt, iż wypadki, urazy i zatrucia są poważnym problemem wśród dzieci i młodzieży,  projekt zakłada podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz przygotowanie do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożenia. 
 
W części teoretycznej, podczas prelekcji pani psycholog Gabrieli Gaber, młodzież zapoznała się z zagadnieniami prawnych i psychologicznych aspektów udzielania pierwszej pomocy, powiadamiania służb ratowniczych, oceny stanu poszkodowanego oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
 
W drugiej części ratownicy: Andrzej Furtak, Robert Błaszczyk i August Borowski ze Stowarzyszenia Grupa Ratownictwa Drogowego przeprowadzili zajęcia praktyczne. Młodzież poznała m.in. techniki opatrywania wybranych urazów (krwotoki, złamania), oceny przytomności poszkodowanego, zasady postępowania w przypadku wystąpienia stanów nagłych, techniki ewakuacyjne i transportu osób poszkodowanych w wypadku. Kursanci nauczyli się wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Umiejętności nabyte podczas szkolenia umożliwią niesienie pomocy do czasu przybycia specjalistycznych jednostek ratowniczych.
 
Według danych Kampanii AED + Ty = Życie ( http://www.aedplusty.pl), nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest główną przyczyną śmierci w Europie.
 
·         350 000 – 700 000 razy dochodzi w Europie do NZK,
·         40 000 przypadków nagłego zatrzymania krążenia w Polsce,
·         Do 8 minut w mieście zajmuje dotarcie służbom medycznym do poszkodowanego,
·         Do 15 minut zajmuje służbom medycznym dojazd do poszkodowanego poza miastem,
·         7-10 minut od nagłego zatrzymania serca bez RKO i defibrylacji doprowadza do śmierci.
 
(SP3)
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij