Wybór lokalizacji wylotu ścieków oczyszczonych
Gruntownej analizie poddano 5 wariantów. Dwa odrzucono ze względu na nieuregulowany stan prawny działek. Dwa nie zyskały natomiast akceptacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Ponad dwa lata temu, zanim dokonano wyboru potencjalnych lokalizacji, Miasto konsultowało się z wieloma ekspertami w zakresie hydrologii, ochrony środowiska, doświadczonymi projektantami tego typu wylotów oraz specjalistami z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Wytypowano pięć lokalizacji wylotu ścieków oczyszczonych:
1. ok. 20 metrów poniżej mostu kolejkowego
2. na wysokości kortów tenisowych hotelu Holiday Inn
3. na wysokości budynku głównego hotelu Holiday Inn
4. na wysokości przedłużenia ulicy Dziekońskiej
5. na wysokości przedłużenia Alei Nadwiślańskiej
Przygotowując się do inwestycji Miasto zaczęło od wnikliwej analizy wytypowanych lokalizacji wylotu. O wyborze miejsca zrzutu decydowały takie aspekty jak m. in.: dostępność terenu, warunki hydrologiczne, przepisy wynikające z ustawy o ochronie przyrody oraz jak najmniejszą uciążliwość dla otoczenia (m. in. lokalizacja nieingerująca w miejsce do biwakowania po stronie otwockiej i pozwalająca na dobre wkomponowanie się w krajobraz).
Dostępność terenu
- Pożądana lokalizacja na działkach stanowiących własność miasta;
- Dopuszczalna lokalizacja na działkach, co, do których możliwa i przewidywalna jest regulacja stanu prawnego;
- Wykluczona lokalizacja na działkach, co do których sukces i czas regulacji jest trudny do przewidzenia.
Warunki hydrologiczne
- Lokalizacja akceptowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej;
- Lokalizacja na „wklęsłym” brzegu rzeki (stroma skarpa) (warunek RZGW);
- Lokalizacja poza terenem zalewowym.
Warunki ekonomiczne
- Pożądana lokalizacja niewymagająca tłoczenia ścieków (wyższe koszty inwestycyjne budowy dwóch kolektorów; wyższe koszty eksploatacyjne tłoczenia) – obecnie wszystkie ścieki z Józefowa trafiają do Centralnej Przepompowni na ul. Jarosławskiej (okolice PSZOK);
- Pożądana lokalizacja wymagająca jak najkrótszego kolektora (niższe koszty inwestycyjne).
Po gruntownej analizie wszystkich aspektów – zdecydowano się na odrzucenie wariantu 2 oraz 3. Obie lokalizacje choć pożądane i dopuszczalne (m. in. wklęsły brzeg rzeki, teren niezalewowy, kolektor grawitacyjny i niedługa droga ścieków oczyszczonych: odpowiednio 280 i 360 m) musiały zostać wykluczone ze względu na nieuregulowany stan prawny terenu oraz przesłanki, że postępowanie w tym zakresie może okazać się czasochłonne. Decyzja Urzędu Miasta okazała się słuszna - roszczenia w stosunku do działek zgłosiła bowiem Wyznaniowa Gmina Żydowska, sprawa trafiła do Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich działającej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji i trudno przewidzieć, kiedy nastąpi rozstrzygnięcie.
Do akceptacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostały przedstawione trzy pozostałe lokalizacje.
Wariant 4 – został odrzucony przez GDOŚ ze względu na położenie na terenie zalewowym. Dodatkowo taka inwestycja nie byłaby ekonomiczna i wymagałaby budowy dwóch kolektorów tłoczących ścieki oczyszczone o łącznej długości ok. 1700 m.
Z bardzo podobnych przyczyn GDOŚ nie zaakceptował także piątej lokalizacji. Poza umiejscowieniem wylotu na terenie zalewowym, na którym dodatkowo istniało ryzyko cofki, zadecydowały także bardzo niekorzystne warunki ekonomiczne przedsięwzięcia. Lokalizacja wylotu w okolicy Al. Nadwiślańskiej również wiązałaby się z koniecznością budowy dwóch kolektorów tłocznych i to o łącznej długości aż 7,8 km.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaakceptowała tylko wariant 1, który był także rozwiązaniem rekomendowanym przez Miasto Józefów.
Wariant 1 – ok. 20 metrów poniżej mostu kolejkowego
- Działki stanowią własność Miasta;
- Wklęsły brzeg rzeki;
- Teren niezalewowy;
- Nie występuje ryzyko cofki;
- Lokalizacja poniżej otwockiego miejsca do biwakowania.