XIV "Spotkania nad Świdrem"
7 czerwca w Powiatowych Warsztatach Ekologicznych wzięła udział młodzież z siedmiu okolicznych gimnazjów. Honory domu pełniło Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej z Józefowa.
W piątek nad józefowskim brzegiem Świdra zaroiło się od młodzieży. Tradycyjnie odbywające się w czerwcu Powiatowe Warsztaty Ekologiczne „Spotkania nad Świdrem” zgromadziły uczniów z gimnazjów: w Kołbieli, Sobieniach-Jeziorach, publicznych nr 1, 2 i 3 oraz Społecznego nr 1 w Otwocku. Gospodarzami warsztatów było Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek AK z Józefowa.
Sen z powiek organizatorów spędzała kapryśna ostatnio aura. Na szczęście piątek okazał się wymarzony na pracę w terenie. Dlatego od godziny dziewiątej nad brzegiem Świdra trwała wytężona praca.
Młodzież podzielono na 9 grup tematycznych: pokrycia terenu "GLOBE", odkrywki glebowej, chemiczną, geofizyczną, botaniczną, dendrologiczną, hydrozoologiczną, "Zwiad Terenowy" i malarską.
Niektóre z warsztatów poprowadzili zaproszeni goście: pracownicy Obserwatorium Geofizycznego w Otwocku (Danuta Jasinkiewicz i Stanisław Bania), leśniczy z Nadleśnictwa Celestynów - Krzysztof Kiełczewski, leśniczy - Jan Seremet oraz Jolanta Górka z Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych w Otwocku.
Uczniowie badali m. in. jakość wody w Świdrze, oznaczali żyjące w wodzie zwierzęta, mierzyli rosnące nad rzeką drzewa, rozpoznawali rośliny. Zespoły analizowały również glebę i dokonywali pomiarów meteorologicznych. Uczniowie mogli również rozwinąć talent plastyczny malując urokliwy brzeg rzeki.
Owocami swoich prac gimnazjaliści podzieli się na uroczystym podsumowaniu, w którym uczestniczyli m. in. Małgorzata Fiedukowicz, kierownik Referatu Zamówień Publicznych i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Józefów, Sylwester Chołast, dyrektor Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych, Artur Dawidziuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów oraz Michał Pawełczak z zarządu Ligii Ochrony Przyrody w Warszawie.
Tego dnia wręczono także nagrody w konkursie: "Tajemnice Rezerwatu Świder". Prace można było składać w trzech kategoriach: zdjęcia w formacie A3, album oraz prezentacja multimedialna.
O Rezerwacie "Świder"
Rezerwat częściowo obejmuje doliny rzek Świder i Mieni. Jego powierzchnia wynosi 238 hektarów. Ochroną objęto 41 kilometrów rzeki, począwszy od Dłużewa w gminie Siennica, a na moście w Świdrach Wielkich kończąc. Chronione są pasy szerokości 20 m znajdujące się po obu stronach koryt rzecznych. Rezerwat powołano w roku 1978, aby chronić unikatowy krajobraz doliny Świdra oraz żyjącą tam faunę i florę.
W latach poprzedzających powołanie rezerwatu stwierdzono tu występowanie 25 gatunków ryb (stanowi to 22% wszystkich znanych w Polsce gatunków). Wśród ptaków najcenniejsze są zimorodki, jaskółki brzegówki, kilka gatunków dzięciołów. Teren ten zamieszkują także wydry, bobry europejskie oraz sarny.