XVII edycja „Spotkań nad Świdrem”
W piątek 3 czerwca już siedemnasty raz nad Świdrem spotkała się młodzież z ośmiu gimnazjów powiatu otwockiego. W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół w Otwocku, Celestynowie, Kołbieli i Józefowie. Pod okiem nauczycieli i opiekunów młodzi ludzie poznawali rzekę Świder, jej przyrodę i okolicę
Od godziny dziewiątej rano trwała wytężona praca. Uczniowie badali jakość wody w Świdrze oraz oznaczali żyjące w niej zwierzęta. Pod okiem leśników z Nadleśnictwa Celestynów dokonali rozpoznania oraz pomiarów drzew rosnących nad rzeką. Badano glebę i dokonano pomiarów meteorologicznych. Udało się rozpoznać wiele gatunków roślin oraz określić rodzaj pokrycia terenu roślinnością.
Uczniowie mogli również rozwinąć talent plastyczny, dzięki czemu zakończeniu warsztatów towarzyszyła wystawa prac malarskich wykonanych w plenerze. W zgłębianiu przyrodniczych tajemnic uczniów wspierali nauczyciele, a także pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.
W południe odbyło się podsumowanie warsztatów oraz całorocznego konkursu „Mieszkańcy Rezerwatu Świder”. Nagrody w kategoriach: fotografia, album, plakat i film odebrało z rąk gości dwudziestu czterech uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu.
Nagrody wręczali Pani Magdalena Żurawska - Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Otwocku i Pan Cezary Łukaszewski – Przewodniczący Rady Miasta Józefowa.
Ciekawe pozycje książkowe dla szkół ofiarowali: Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, a Nadleśnictwo Celestynów przekazało materiały promocyjne dla uczestników oraz koszulki dla opiekunów.
W imieniu organizatorów Pani Irena Nicińska – wieloletnia Wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Józefowie podziękowała wszystkim za włożoną pracę i zaangażowanie i pożegnała się z uczestnikami warsztatów, bowiem odchodzi na zasłużoną emeryturę.
XVII Spotkania nad Świdrem dla młodzieży gimnazjalnej zostały wsparte finansowo już po raz kolejny przez Powiat Otwocki, który był fundatorem wszystkich nagród. Jak co roku Miasto Józefów zapewniło artykuły piśmienne i ekologiczne torby a rady rodziców wszystkich szkół zadbały o prowiant i napoje dla wzmocnienia sił uczestników warsztatów.
Następne warsztaty już za rok.