Zygmunt Semeniuk odebrał tytuł Zasłużony dla Miasta Józefowa
26 czerwca na sesji Rady Miasta były burmistrz Józefowa w latach 1995-98 odebrał zaszczytną nagrodę za swój nieoceniony wkład w rozwój miasta.
Odznaczony nie mógł odebrać nagrody podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się 21 czerwca, którą zorganizowano z okazji 25-lecia funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Zygmunt Semeniuk
Przewodniczący Rady Miasta Józefowa w II kadencji. W 1995 roku zastąpił na stanowisku burmistrza Adama Struga. Na stanowisku burmistrza do końca drugiej kadencji.
Tytuł „Zasłużony dla Miasta Józefowa” otrzymał w dziedzinie: rozwoju samorządności.
"Za nieoceniony wkład w gazyfikację Józefowa oraz wyjątkowo aktywne sprawowanie funkcji Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta".
Tak Zygmunt Semeniuk wspomina swoją aktywność samorządową w specjalnym wydaniu „Józefowa nad Świdrem”:
SESJA, KTÓRA SZCZEGÓLNIE ZAPADŁA MI W PAMIĘĆ
Złożenie wniosku o dymisję przez Adama Struga po ponad roku urzędowania. Burmistrz podjął taką decyzję ze względu na swój stan zdrowia. To był bardzo emocjonujący i trudny dla nas wszystkich dzień.
NAJDŁUŻSZA SESJA, W KTÓREJ UCZESTNICZYŁEM
Pomni tego, co działo się w początkach pierwszej kadencji, gdy wszyscy uczyliśmy się, jak funkcjonuje samorząd, wprowadziliśmy żelazne zasady. Wszystkie sesje kończyliśmy zgodnie z przyjętą uchwałą o porządku obrad. Próby wprowadzania wątków pobocznych, które kończyłyby się jałowymi dyskusjami – były ucinane. NAJWIĘKSZY KRYZYS Za największy kryzys II kadencji Rady Miasta uważam zmiany na stanowisku przewodniczącego, a następnie burmistrza. Na szczęście po tygodniu udało się nam wszystko unormować. Funkcję przewodniczącego objął po mnie Zdzisław Bradel, a ja zostałem burmistrzem. Moim zastępcą po Antonim Gudaju został rekomendowany przeze mnie Stanisław Kruszewski.
NAJWIĘKSZY POWÓD DO DUMY
Fakt, że to na mój wniosek – przewodniczącego Rady Miasta (poparty przez wielu radnych) – podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu i kontynuacji budowy kanalizacji i wodociągów w Józefowie. Jednocześnie podkreślam, że wcześniej władze miasta rozpoczęły budowę – przy ul. Drogowców – Stacji Wodociągów, w tym pięciu odwiertów studni głębinowych oraz pierwszego odcinka wodociągu do centrum Józefowa i osiedla SAM-81 (osiedle Dębinka). Drugi powód do satysfakcji jest następujący: od 1982 do 1988 roku w ramach Społecznego Komitetu Gazyfikacji, któremu przewodniczyłem, wybudowaliśmy ok. 42 km gazociągu. Objął on swoim zasięgiem Michalin Zachodni do ul. Polnej oraz cmentarza, a następnie Osiedle Błota, Aleję Nadwiślańską, Świdry Małe i Nową Wieś.
NAJMILSZE WSPOMNIENIE Z MOJEJ DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDOWEJ
Jedno z najmilszych wspomnień to dzień, w którym po raz pierwszy popłynęły ścieki z Józefowa do Otwocka. We wrześniu 1998 roku uroczyście otworzyliśmy funkcjonującą do dziś przepompownię przy ul. Jarosławskiej. Było przecięcie wstęgi, uroczysty toast lampką szampana i powszechne poczucie, że dzieje się coś ważnego dla miasta, co znacznie podniesie jakość życia józefowian.